Ściemniacze do LED to inteligentne włączniki światła, które pozwolą Ci na regulację jasności oświetlenia w zakresie od 0 do 100%. Ściemniacz LED jest sterownikiem, który poprzez bezprzewodową łączność z kontrolerem umożliwia bezprzewodowe sterowanie jednokolorowym oświetleniem LED. Prócz podstawowych funkcjonalności, ściemniacz światła może zaoferować Ci wiele programów dynamicznych do wyboru, takich jak przygaszania oświetlenia na noc czy wyłączenie światła po określonym czasie. W naszej ofercie znajdziesz wiele modeli ściemniaczy, które pozwolą Ci na sterowanie jednokolorowym oświetleniem za pomocą pilota, sterownika ściennego lub aplikacji mobilnej. Najpopularniejsze ściemniacze do LED to urządzenia łączące się bezprzewodowo z wybranym kontrolerem. Oczywiście coraz chętniej wybierane są również sterowniki w wersji SMART, które pozwolą Ci na regulację oświetlenia przy pomocy darmowej aplikacji mobilnej. Nie możemy zapomnieć także o standardowych ściemniaczach przewodowych, które cały czas mają swoich wielu zwolenników.

Filtruj

Ściemniacze do LED - rodzaje

Dziś coraz częściej decydując się na taśmy LED czy innego rodzaju jednokolorowe oświetlenie wybieramy również odpowiedni ściemniacz. To niezwykle wygodne urządzenie, które pozwoli Ci w każdej chwili dopasować jasność światła do aktualnych wymagań danego wnętrza. Ściemniacze do LED umożliwią Ci sterowanie jednokolorowym oświetleniem zasilanym prądem o napięciu 12V lub 24V, a także ściemnialnych lamp 230V. W naszym asortymencie znajdziesz najpopularniejsze ściemniacze na rynku firmy Mi-Light, a także produkty polskiego producenta Elegant.

Wszystkie modele ściemniaczy tych producentów kompatybilne są z obecnie najczęściej stosowanymi kontrolerami MiBoxer. Są to uniwersalne systemy sterowania, które świetnie sprawdzają się w instalacjach domowych czy komercyjnych. W zależności od wybranego modelu ściemniacza będziesz mógł podzielić swoje oświetlenie na nawet 8 indywidualnie sterowanych stref i kontrolować je zamiennie za pomocą pilota, sterownika dotykowego bądź darmowej aplikacji mobilnej. Tak szeroki wachlarz możliwości zaoferuje Ci każdy inteligentny ściemniacz LED, który można łatwo zainstalować w większości nowych i istniejących systemów oświetlenia.

Ściemniacz LED + pilot radiowy 2,4GHz

Wykorzystanie takiego urządzenia jak ściemniacz LED w większości przypadków wymaga wyboru odpowiedniego kontrolera. Sterownik LED Mono to element zestawu, który ze względu na charakterystykę pracy potrzebuje zewnętrznego kontrolera obsługującego jego pracę. Pilot radiowy do ściemniacza jest najchętniej wybieranym rodzajem urządzenia, który pozwoli Ci na bezprzewodowe sterowanie jednokolorowym oświetleniem LED. Na jego obudowie znajdziesz wszystkie niezbędne przyciski do włączenia lub wyłączenia oświetlenia, a także do regulacji jego intensywności światła.

Ściemniacz LED może być kontrolowany przez pilot wielostrefowy (FUT006 lub FUT007) lub przez jednostrefowy, okrągły kontroler FUT087 (dostępny w kolorze białym i czarnym). Pilot do LED poprzez bezprzewodową łączność ze ściemniaczem pozwoli Ci na wygodne sterowanie oświetleniem w odległości nawet 30 metrów od podłączonego sterownika (komunikacja radiowa 2,4 GHz). Ponadto każdy nasz ściemniacz LED ma wbudowaną funkcję transmisji sygnału, co pozwala na nieograniczoną rozbudowę każdego systemu oświetlenia.

Ściemniacz LED 12V i 24V

Oświetlenie LED zasilane prądem o bezpiecznym i niskim napięciu zasilającym ma wiele możliwości w zakresie sterowania. Ściemniacz LED 12V lub 24V w przypadku tego rodzaju instalacji stosuje się po zasilaczu, bezpośrednio przed sterowanym źródłem światła. Odpowiada od bezpośrednio za regulację jasności światła podłączonej taśmy LED czy innego oświetlenia o niskim napięciu zasilającym.

Wybierając ściemniacz do LED 12V i 24V należy zwrócić uwagę jego maksymalne obciążenie. Instalacja oświetleniowa podłączona do ściemniacza nie powinna mieć większej mocy od tej, którą może obsłużyć dany sterownik. Warto zachować w tym przypadku również około 5-10% zapasu, aby znacząco wydłużyć żywotność urządzenia sterującego. Ściemniacz LED 12V oraz 24V najczęściej wykorzystywany jest w przypadku podłączenia taśmy LED. Decydując się na tego typu instalację, należy pamiętać o występujących spadkach napięcia zasilającego. W przypadku taśmy LED 24V ściemniacz możemy podłączyć co 10 metrów, natomiast instalacje 12V wymagają instalacji przewodów co 5 metrów paska.

Ściemniacz do taśm LED - jakie urządzenie wybrać?

Wybierając ściemniacz do taśmy LED, możemy zdecydować się na wiele różnych modeli urządzeń. Ściemniacz do LED może być jedynie urządzeniem stanowiącym element zestawu bądź w pełni indywidualnym sterownikiem, który nie będzie wymagać zastosowania dodatkowych odbiorników. W przypadku mniej rozbudowanych systemów oświetlenia i pojedynczych taśm LED warto wybrać ściemniacz w zestawie bądź sterownik ścienny P1. Oba te urządzenia stanowią kompletne sterowniki do taśm LED, które świetnie sprawdzą się w większości pojedynczych instalacji LED.

Jeśli potrzebujesz ściemniacza do wielu taśm LED i wszystkie chcesz obsługiwać za pomocą jednego urządzenia, najlepszym wyborem będzie sterownik wielostrefowy. Wybierając ściemniacz LED z serii Mi-Light lub Elegant możesz z łatwością sparować go z pilotem bądź sterownikiem obsługującym 4, lub 8 indywidualnie sterowanych stref. Do każdej z tych sekcji będziesz mógł dopisać dowolną ilość ściemniaczy. Szeroka oferta ściemniaczy do LED pozwala naszym klientom wybrać system sterowania odpowiedni do ich własnych preferencji. Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego ściemniacza do taśmy LED, skontaktuj się z naszym specjalistą.

Ściemniacze do LED 230V

Oświetlenie LED 230V w większości przypadków nie ma możliwości regulacji intensywności światła. Ściemniacze do LED 230V można stosować jedynie w przypadku ściemnialnych źródeł światła. Oznacza to, że ściemniacz LED nie będzie działał poprawnie w przypadku standardowych lamp i opraw pod 230V, a jedynie z produktami, które zostały wyposażone w odpowiedni układ zasilający DIM. Ściemniacz LED 230V to sterownik, który należy podłączyć bezpośrednio przed sterowanym oświetleniem. W naszym asortymencie znajdziesz dwa modele ściemniaczy 230V (D10 Elegant i TRI-C1), które z powodzeniem obsłużą większość ściemnialnych LED. Są one kompatybilne z większością kontrolerów firmy Mi-Light, a także mają możliwość sterowania przy pomocy aplikacji mobilnej (wymagają zastosowania Mostka Wi-Fi WL-BOX lub Elegant R240).

Ściemniacz do LED 230V działa na zasadzie klasycznego regulatora, ale pozwala na kontrolę natężenia oświetlenia za pomocą bezprzewodowego pilota, czy sterownika dotykowego. Warto wspomnieć, że jest on kompatybilny ze sterowniki 12V-24V oraz ma możliwość podziału na indywidualnie sterowane strefy. Wykorzystując ściemniacze do LED 230V, możesz zbudować inteligentny system oświetlenia lub z łatwością rozbudować istniejącą już instalację o możliwość wygodnego sterowania.

Ściemniacz LED Wi-Fi Tuya SMART

W czasach kiedy telefony i smartfony są używane coraz częściej, nowoczesna technologia LED pozwoli Ci na kontrole oświetlenia za pomocą aplikacji mobilnej. Ściemniacz LED Wi-Fi to kontroler, który połączy się z Twoją domową siecią internetu, umożliwiając sterowanie oświetleniem za pomocą dedykowanej aplikacji. Każdy dostępny w naszym sklepie ściemniacz LED ma możliwość rozbudowy o sterowanie Wi-Fi lub fabrycznie wyposażony został w moduł pozwalający na łączność z siecią (modele "W" i "W+"). W przypadku każdego innego ściemniacz wymagane będzie zastosowanie mostka Wi-Fi.

Sterownik LED Wi-Fi to obecnie coraz chętniej wybierane urządzenie do sterowania oświetleniem LED. Pozwala on zapomnieć o używaniu standardowych pilotów czy sterowników dotykowych, ale także doskonale z nimi współgra. Wybierając ściemniacz do LED firmy Mi-Light lub Elegant będziesz miał możliwość sterowania oświetleniem zamienne z wielu różnych urządzeń, jak i aplikacji mobilnej. Ściemniacze LED Mi-Light są kompatybilne z aplikacją MiBoxer oraz Tuya SMART natomiast dla modeli Elegant dostępna jest dedykowana, polska aplikacja na urządzenia z systemem Android.

Jak podłączyć ściemniacz do LED?

Podłączenie ściemniacza do LED nie jest trudnym zadaniem, dzięki czemu łatwo wykorzystasz go zarówno w nowej, jak i istniejącej już instalacji oświetleniowej. Ściemniacz LED zawsze należy instalować po zasilaczu (12V i 24V) bezpośrednio przed źródłem światła W przypadku instalacji 230V podłączamy go bezpośrednio przed lampą z pominięciem zewnętrznego urządzenia zasilającego. Podłączając ściemniacz do LED, należy zwrócić szczególną uwagę na polaryzację przewodów. W przypadku instalacji oświetlenia o niskim napięciu zasilającym - podłączyć odpowiednio "+" i "-" natomiast przy 230V przewód fazowy "L" i neutralny "N".

Ściemniacz LED to w większości przypadków odbiornik, który wymaga zastosowania odpowiedniego kontrolera. Jeśli nie decydujesz się na zestaw fabryczny lub sterownik przewodowy (model P1) pamiętaj, że przy pierwszym uruchomieniu sterownika niezbędne będzie sparowanie urządzeń. Proces parowania różni się w zależności od modelu urządzenia, jakie zostało wybrane. Ściemniacz Mi-Light parujemy, 3-krotnie naciskając przycisk wybranej strefy w ciągu 3 sekund od włączenia oświetlenia. Sterownik strefowy Elegant wymagać będzie naciśnięcia przycisku "M", a następnie wyboru strefy. Oba te produkty należy przed procesem parowania wyłączyć na przynajmniej 10 sekund.